Organik Pazarın Tutulmasının Nedenleri Nedir?

Organik restoranlar , organik çiftçilere , restoran sahiplerine, organik işleyicilere ve bir bütün olarak organik topluluklara inanılmaz fırsatlar sunuyor.

Bu, belki de restoranında organik olmanız gerekip gerekmediğinden emin olamadığınızı söyledi. Çit kullanıyorsanız, restoranınızdaki organik yiyeceklere geçmeyi düşünmeniz için en iyi nedenlerden biri.

Organik Gıda Popülerlikle Büyüyor

Organik gıda eğilimleri olduğunu göstermektedir organik yiyecekler popülaritesi artmaktadır . Eskiden bir yenilik terimi olan Organik artık çok daha yaygın ve tüketiciler de alımlarında ustalaşıyorlar. Bir tüketici araştırması, ebeveynlerin% 41’inin bir yıl öncesine kıyasla daha fazla satın aldığını buldu. Bir başka büyük anket, yetişkinlerin yarısından fazlasının geleneksel yiyecekler yerine organik yiyecekleri seçeceğini belirtti.

En önemlisi işletme sahipleri için organikler burada kalıyor. Mevcut araştırmalar, bir organik tüketicinin dönüşüm sağladığında, para sıkışık olsa bile nadiren geleneksel alımlara geri döndüklerini göstermektedir. Tüketiciler organik gıda konusunda bu tutkulu olduklarında, restoranlar güvenli bir şekilde organiklerle de karşılaşabilirler.

Organik Restoranlar Karlı Olabilir

Organik yiyecek satın almak bir restorana geleneksel yiyecek satın almaktan daha pahalıya mal olsa da, tüketiciler bu ekstra masrafı çevre dostu bir şekilde ödemeye isteklidirler. Anketler, tüketicilerin organik gıda sağlamak için başka bir yerde maliyetleri düşüreceğini gösteriyor.

Yeşil bir yemek araştırması, çoğu tüketicinin organik ve yerel olarak yetiştirilen yiyecekler sunan restoranlarda daha fazla ödeme yapmak istediğini buldu. Toplamda, tüketicilerin% 65’i yeşil bir restoranda yemek yemek için% 10 daha fazla para ödemek isteyeceklerini belirtti. Aynı ankette, beşte biri, yeşil yemek için% 10’dan daha fazla ödeme yapacaklarını söyledi.

Organik Gıda Çevreye Duyarlı

Geleneksel gıdalar üzerinde organik gıda yetiştirmek, yaşadığımız dünya için birçok fayda sağlar. uygulamaları sadece gezegeni korumakla kalmayıp, mevcut olumsuz çevresel sorunların düzeltilmesine bile yardımcı olabilir. Restoranınız için organik gıdalara yatırım yaptığınızda, çevrenin korunmasına yardımcı olursunuz. Örneğin:

  • Organik tarım, toprak besinlerini koruyabilen ve erozyon sorunlarını çözmede yardımcı olabilecek sağlıklı, güçlü topraklar oluşturur.
  • Organik tarım , su kaynağımızın korunmasına ve korunmasına yardımcı olmaktadır .
  • Organik tarım fosil yakıtlara olan ihtiyacımızı azaltabilir ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadeleye yardımcı olabilir.
  • Organik tarım, sağlıklı biyolojik çeşitliliği teşvik eder.
  • Organik tarım, geleneksel tarıma göre daha az hava kirliliği ile sonuçlanmaktadır.

Organik Gıda, Geleneksel Yiyeceklerden Daha Lezzetlidir

Restoranınız geleneksel yemekler sunuyorsa, organik anlayışlı tüketiciler, böcek ilacı, aşırı kimyasal madde, katkı maddesi, hormon ve antibiyotik içeren bir yemek aldıklarını ve muhtemelen lağım çamurlarına yardım eden bir öğün aldıklarını biliyorlar. Yum!

Sertifikalı organik gıdalar, yasalara göre, organik gıdaları geleneksel gıdalardan çok daha iştah açıcı hale getiren, kabul etmek zorunda olduğunuz tüm faktörlerden arındırılmış olmalıdır.

Organik Gıda Bir Atmosferin Korunmasına Yardımcı Olabilir

Organik mutlaka sürdürülebilir değildir , ancak organik yiyecekler kendini restoranınızın imajını geliştirmeye yardımcı olabilecek sürdürülebilir bir zihniyete borçludur. Restoranınıza su tasarrufu, enerji tasarrufu, toksik olmayan temizlik, sürdürülebilir tasarım, çevreye duyarlı ekipmanlar ve mobilyalar gibi çevreye duyarlı uygulamaları dahil etmek ve daha fazlası el ele organik gıdalarla el ele gitmek. Birçok tüketici, çevre dostu restoranların çevre dostu olmayan kuruluşlardan daha çekici olduğunu belirtti.

Organik Gıda Seçenekleri Çeşitli

Dışarıda yemek yerken basit bir organik salata almak zordu. Artık restoranların aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli sertifikalı organik gıda ürünleri var. Organik şefler artık yıl boyunca organik meyve ve sebzeler, makarnalar, unlu mamuller, organik çikolata, bal, peynir ve etkileyici bir organik şarap ve alkollü içkiler de dahil olmak üzere diğer birçok organik ürünü bulabilirler. Ayrıca, organik artık “yeşillikler” anlamına gelmez. Organik etler kümes hayvanlarından sığır eti ve kuzuya kadar pek çok çeşitte bulunur. Sertifikalı organik gıdalarda neler mevcut olduğuna bakın.

Organik Gıda, Yaratıcı Bir Menüye İzin Verir

Gittikçe daha fazla organik yiyecek hazır olmakla birlikte, organik restoranlar ve onların şefleri , menüyü taze tutmak ve maliyetleri düşürmek için benzersiz bir yaratıcılık duygusu sağlamalıdır. sahiplerinin çoğu, maliyetleri düşük tutmanın ve yiyecekleri taze tutmanın en iyi yolunun organik ve yerel olmak olduğunu oldukça çabuk öğrenir .

Bununla birlikte, tüm yiyecekler tüm yıl boyunca yerel olarak veya hatta ulusal olarak organik formda mevcut değildir, bu nedenle menü mevsimlere uygun şekilde değişmelidir. Mevsimlerle yemek yapmak ve ürün mevcudiyeti zor olabilirken, yeni yemekler denemek için mükemmel bir fırsattır ve menünün müşterileri için taze ve heyecan verici olmasını sağlar.

Organik Gıda Yerel Toplumu Destekliyor

Göre Organik Tarım Manuel , daha organik çiftlikler ve çiftçiler ile ilçeler daha güçlü yerel ekonomileri var. Organik bir restoran olarak, doğrudan organik çiftçilerin sürdürülmesine yardım ediyor ve daha güçlü bir ekonomi yaratmaya yardımcı oluyorsunuz. Ayrıca, organikler, çevresel yararları nedeniyle, yerel topluluğunuzun temiz ve yeşil kalmasına yardımcı olur.

Organik Restoranlar Personel Verimliliğini ve Moralini Artırabilir

The Green Restaurant Association’a göre, Sertifikalı Yeşil Restoranlar birçoğu, yeşil sertifikalı olduklarında hem personelin verimliliğinde hem de personelin moralinde olumlu artışlar olduğunu bildirmektedir. Bunun nedeni restoran çalışanlarının , organik konular da dahil olmak üzere yeşil girişimlerle ilgilenen bireyler için kilit demografik özellik olan 20 ila 30 yaşları arasında olma eğiliminde olmalarıdır. Veya, yeşil işlerin artmakta ve daha çok arzu edildiği için olabilir.

Gittikçe daha fazla insan “sadece bir iş” istemiyor – toplumları ve dünya için gerçek bir fark yaratan istihdam istiyorlar. Organics büyük bir fark yaratıyor ve restoranlar için ödüllerden biri daha mutlu, daha verimli çalışanlar olabilir.

Organik Restaurant Pazarlama Pasta kadar kolay

Organik restoran pazarlaması doğal olarak gerçekleşir (punto amaçlı değildir). Taze ürünler, mevsimlik yerel lezzetler ve pestisit içermeyen sağlıklı yemekler için müşterilere satış yapmaktan daha kolay bir şey yoktur . Geleneksel menülerden satılması gerekebilecek olan tüketiciler, genellikle taze ve yerel organiklerden oluşan yemeklere zahmetsizce akın ediyorlar.

Yorum Yap