Organik Gıda Nedir? ve Sağlıga Faydaları

Nedir?

Organik” terimi, belirli gıdaların nasıl üretildiğine işaret eder.
gıdalar, yapay kimyasallar, hormonlar, antibiyotikler veya genetiği değiştirilmiş organizmalar kullanılmadan büyütülmüş veya yetiştirilmişlerdir .
Organik olarak etiketlenebilmek için bir gıda ürününde suni gıda katkı maddesi bulunmamalıdır.

Buna yapay tatlandırıcılar, koruyucular, renklendirici, tat vericiler ve monosodyum glutamat (MSG) dahildir.
Organik olarak yetiştirilen ürünler, bitki büyümesini iyileştirmek için gübre gibi doğal gübreler kullanma eğilimindedir. Organik olarak yetiştirilen hayvanlara ayrıca antibiyotik veya hormon verilmez.

Assortment of fresh fruits and vegetables

Organik tarım, toprak kalitesini ve yeraltı suyunun korunmasını iyileştirme eğilimindedir. Aynı zamanda kirliliği azaltır ve çevre için daha iyi olabilir.
En çok satın alınan organik yiyecekler meyveler, sebzeler, tahıllar , süt ürünleri ve et’tir. Günümüzde gazlı içecekler, kurabiye ve kahvaltı gevrekleri gibi pek çok işlenmiş organik ürün de bulunmaktadır.

SONUÇ:
Organik gıdalar yalnızca doğal maddeler kullanan tarım uygulamalarıyla üretilir. Bu, tüm yapay kimyasallardan, hormonlardan, antibiyotiklerden veya genetiği değiştirilmiş organizmalardan (GDO’lar) kaçınılması anlamına gelir.

Organik gıdalar daha fazla besin içerebilir

  • Organik ve organik olmayan gıdaların besin içeriğini karşılaştıran çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir.
  • Bu, büyük olasılıkla gıda işleme ve üretimindeki doğal değişikliklerden kaynaklanmaktadır.
  • Ancak, kanıtlar organik olarak yetiştirilen yiyeceklerin daha besleyici olabileceğini göstermektedir.

Organik Olarak Yetiştirilen Bitkilerde Daha Fazla Antioksidan ve Vitamin Var

Bazı çalışmalar, organik gıdaların genellikle daha yüksek seviyede antioksidanlar ve C vitamini, çinko ve demir gibi belirli mikro besinleri içerdiğini bulmuşlardır.
Aslında, antioksidan seviyeleri bu gıdalarda% 69 daha yüksek olabilir
Bir çalışma ayrıca organik olarak yetişen meyvelerin ve mısırın % 58 daha fazla antioksidan ve% 52 daha fazla miktarda C vitamini içerdiğini buldu.
Dahası, bir çalışmada düzenli meyve, sebze ve tahılların organik sürümlerle değiştirilmesinin diyette ekstra antioksidanlar sağlayabildiği bildirildi. Bu günlük 1-2 porsiyon meyve ve sebze yemeye benziyordu.
Organik bitkiler kendilerini korumak için kimyasal böcek ilacı spreylerine güvenmezler. Bunun yerine, daha fazla antioksidan, yani kendi koruyucu bileşiklerini üretirler.
Bu kısmen bu bitkilerdeki yüksek antioksidan seviyelerini açıklayabilir.

Nitrat Seviyeleri Genel Olarak Düşüktür

Organik olarak yetiştirilen ekinlerin de daha düşük nitrat seviyelerine sahip oldukları gösterilmiştir. Aslında, araştırmalar bu bitkilerde nitrat seviyelerinin% 30 daha düşük olduğunu göstermiştir (6 Güvenilir Kaynak, 7 ).

Yüksek nitrat seviyeleri, belirli kanser türlerinin riskindeki artışla bağlantılıdır.
Ayrıca methemoglobinemi denilen bir durumla bağlantılıdır, bebeklerde vücudun oksijen taşıma yeteneğini etkileyen bir hastalıktır.

Olduğu söyleniyor, birçok kişi nitratların zararlı etkilerinin abartıldığına inanıyor. Sebze yemenin faydaları, olumsuz etkilerden ağır basmaktadır.

ve Et Daha Uygun Bir Yağ Asit Profili Olabilir

Organik süt ve süt ürünleri daha yüksek seviyede omega-3 yağ asidi ve biraz daha fazla miktarda demir, E vitamini ve bazı karotenoidler içerebilir.

Bununla birlikte, organik süt, sağlık için gerekli iki mineral olan organik olmayan sütten daha az selenyum ve iyot içerebilir.

67 çalışmanın gözden geçirilmesi, organik etin , geleneksel etten daha yüksek seviyede omega-3 yağ asidi ve biraz daha düşük doymuş yağ içerdiğini ortaya koydu.

Daha yüksek bir omega-3 yağ asidi alımı, düşük kalp hastalığı riski de dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Ancak, Yapılan Bazı Çalışmalar Fark Bulmadı

Bazı araştırmalar daha fazla besin içerecek şekilde organik gıdalar bulurken, birçoğu inorganik gıdalar konusunda organik önermek için yeterli kanıt bulamadı. (11 Güvenilir Kaynak).

Organik ya da geleneksel sebzeleri tüketen yaklaşık 4.000 yetişkinin besin alımlarını karşılaştıran gözlemsel bir çalışma, çelişkili sonuçlar buldu.
Organik grupta belirli besin maddelerinin bir miktar alımının görülmesine rağmen, bu durum genel olarak daha yüksek sebze tüketimi nedeniyle olmuştur (12 Güvenilir Kaynak).

55 çalışmanın gözden geçirilmesi, organik ürünler ile karşılaştırıldığında, organik ürünler ile karşılaştırıldığında, organik ürünlerdeki nitrat seviyelerinin düşük olması haricinde, besin içeriği bakımından hiçbir fark bulunmadığını göstermiştir. (13 Güvenilir Kaynak).

233 çalışmanın bir başka incelemesinde, organik gıdaların normal gıdalardan daha besleyici olduğu sonucuna varmak için güçlü kanıt bulunmadığı tespit edildi (11 Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, bu çalışmaların sonuçlarında oldukça geniş ölçüde değiştiğini hatırlamak önemlidir.

Bunun nedeni, gıdanın besin içeriğinin, toprak kalitesi, hava koşulları ve mahsulün toplanması gibi birçok faktöre bağlı olmasıdır.

Süt ürünleri ve et bileşimi, hayvan genetiği ve hayvan cinsi, hayvanların ne yediği, yılın zamanı ve çiftlik tipi farklılığından etkilenebilir.

Gıdaların üretimi ve işlenmesindeki doğal değişiklikler, karşılaştırmaları zorlaştırır. Bu nedenle, bu çalışmaların sonuçları dikkatle yorumlanmalıdır.

ALT ÇİZGİ:
Organik olarak yetiştirilen mahsuller daha az nitrat ve bazı vitamin, mineral ve antioksidanlara sahip olabilir. Organik süt ürünleri ve et daha fazla omega-3 yağ asidi içerebilir. Ancak, kanıtlar karışık.

Daha Az Kimyasal ve Dayanıklı Bakteriler

Birçok insan yapay kimyasallardan kaçınmak için organik yiyecek satın almayı seçmektedir.

Kanıtlar, bu yiyecekleri tüketmenin pestisit kalıntılarına ve antibiyotiğe dirençli bakterilere maruz kalmanızı azaltabileceğini göstermektedir (11 Güvenilir Kaynak).

Bir çalışma, son derece toksik bir metal olan kadmiyum seviyelerinin organik ürünlerde% 48 daha düşük olduğunu buldu. Ayrıca, pestisit kalıntılarının organik olmayan ürünlerde bulunma olasılıkları dört kat daha fazlaydı (6 Güvenilir Kaynak).

Geleneksel olarak yetiştirilen ürünlerde daha yüksek kadmiyum ve pestisit kalıntısı seviyelerinin hala güvenlik sınırlarının oldukça altında olduğuna dikkat etmek önemlidir.14 Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, bazı uzmanlar kadmiyumun vücutta zamanla birikebileceğinden ve potansiyel olarak zarar verebileceğinden endişe duyuyorlar. Yiyecekleri yıkamak, yıkamak, soymak ve yemek yapmak bu kimyasalları azaltabilir, ancak her zaman tamamen çıkarmaz (15 Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, kanıtlar gıdalardaki pestisit kalıntısına maruz kalma riskinin küçük ve zarar vermeyebilir olduğunu göstermektedir ( 16 ).

Organik tarım hayvanlarda antibiyotik kullanmadığından , bu ürünler genellikle biraz daha düşük seviyelerde antibiyotiğe dirençli bakteri içerir (17 Güvenilir Kaynak, 18 Güvenilir Kaynak).

ALT ÇİZGİ:
Organik gıdaları seçmek, toksinlere, böcek ilacı kalıntılarına ve antibiyotiğe dirençli bakterilere maruz kalmanızı azaltabilir. Bununla birlikte, normal üretimdeki toksinlerin seviyeleri genellikle güvenlik sınırlarının altındadır.

Organik Gıdaların Sağlığa Faydaları Varmı?

Organik gıdaların sağlığa yararları olduğuna dair bazı kanıtlar var.

Örneğin, çeşitli laboratuar çalışmaları, yüksek antioksidan içeriklerinin hücrelerin zarar görmesini engellemeye yardımcı olduğunu buldu. Hayvan çalışmaları, organik diyetlerin büyümeye, üremeye ve bağışıklık sistemine fayda sağlayabileceğini göstermektedir ( 7 ).

Bir çalışma ayrıca, organik bir diyetle beslenen tavukların kilo alımında azalma olduğunu ve daha güçlü bağışıklık sistemlerine sahip olduğunu bildirdi19 Güvenilir Kaynak).

İnsanlardaki gözlemsel çalışmalar, organik yiyecekleri çocuklarda ve bebeklerde alerji ve egzama riskini daha düşük hale getirmiştir ( 7 ,20 Güvenilir Kaynak, 21 Güvenilir Kaynak).

623.080 kadından oluşan geniş bir gözlemsel çalışma, hiçbir zaman organik yiyecek yemeyen ve düzenli olarak yiyen kişiler arasında kanser riski açısından fark bulunmadı (22 Güvenilir Kaynak).

Başka bir çalışma, organik bir diyet uygulayan erkeklerde antioksidan seviyelerinin daha yüksek olduğunu buldu. Ancak, bu çalışma küçüktü ve randomize değildi (23 Güvenilir Kaynak).

16 kişi organik veya konvansiyonel bir diyeti iki haftalık hafta boyunca takip ettiğinde, organik diyettekilerde idrarlarında bazı antioksidanların seviyeleri biraz daha yüksekti. Oysa bu çalışma aynı zamanda farklılıklara neden olabilecek sınırlamalara da sahiptir (24 Güvenilir Kaynak).

Ne yazık ki, sadece organik gıdalar daha geleneksel gıdalar (daha insan sağlığına yararı olduğunu onaylayın kadar güçlü kanıtlar mevcut değil 7 ,11 Güvenilir Kaynak).

Daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç var.

SONUÇ:
Organik beslenmenin normal besinler yemekten daha fazla sağlık yararı sağladığını kanıtlayacak kadar güçlü kanıt yoktur.

Organik Abur cubur Hala Abur cubur

Bir ürünün “organik” olarak etiketlenmesi, sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Bu ürünlerden bazıları hala yüksek kalorili , şeker , tuz ve ilave yağ içeren gıdalar üretmektedir .

Örneğin, organik kurabiyeler, cipsler, gazlı içecekler ve dondurmalar süpermarkette satın alınabilir.

Organik olmasına rağmen, bu ürünler hala sağlıksız. Yani kilo vermeye veya sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız, bu yiyecekleri yiyerek kendinize zarar verebilirsiniz.

Organik ürün etiketleri genellikle malzemelerin “doğal” olduğunu belirtir – örneğin, sade şeker yerine çiğ şeker kamışı kullanarak. Bununla birlikte, şeker hala şekerdir .

Nüfusun çoğunluğu zaten çok fazla şeker tüketiyor . Çok fazla organik şeker tüketmenin sağlıklı olduğunu düşünmek yanlıştır.

Basit olarak, organik abur cubur seçtiğinizde, normal abur cuburun biraz daha kaliteli bir versiyonunu seçiyor olabilirsiniz.

Bununla birlikte, düzenlemeler bu gıdalarda genellikle yapay gıda katkı maddelerinin kullanılmasını yasakladığından, organik satın almak, genellikle geleneksel gıdalara eklenen çoğu kimyasal maddeden kaçınmanın iyi bir yoludur.

ALT ÇİZGİ:
İşlenmiş organik gıdalar hala besin bakımından düşük, ilave yağ, şeker ve kalori bakımından yüksek olabilir. Organik abur cubur hala abur cubur.

Aldıgınız Gıdanın Organik Olup Olmadıgını Nasıl Anlarsınz?

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) organik bir sertifikasyon programı oluşturdu.

Bu, organik gıda satan herhangi bir çiftçi veya gıda üreticisinin katı devlet standartlarını karşılaması gerektiği anlamına gelir.

Organik ürün seçmeye karar verirseniz, USDA organik mührüne bakmak önemlidir.

Ayrıca, gıda etiketleriyle ilgili şu açıklamaları izleyin , böylece gerçekten organik olarak yetiştirilen gıdaları tanımlayabilirsiniz:

  • % 100 Organik: Bu ürün tamamen organik malzemelerden üretilmiştir.
  • Organik: Bu üründeki bileşenlerin en az% 95’i organiktir.
  • Organik ile üretilmiştir: Bileşenlerin en az% 70’i organiktir.

Bir ürün% 70’ten daha az organik bileşen içeriyorsa, organik olarak etiketlenemez veya USDA contasını kullanamaz. Avrupa, Kanada ve Avustralya’da da benzer standartlar uygulanmaktadır. Her ülke veya kıtanın, tüketicilerin organik gıdaları tanımlamasına yardımcı olmak için kendi mühürleri vardır.

ALT ÇİZGİ:
Organik gıdaları tanımlamak için, uygun mühür veya yukarıdaki üç örnekten biri gibi bir açıklama arayın.

Evde Yapılacak Uygulamalar

Organik gıdalar, kanıtlar karışık olmasına rağmen, normal gıdalardan daha fazla antioksidan ve besin içerebilir.

Organik gıdalar tüketmek yapay kimyasallara, hormonlara ve antibiyotiğe dirençli bakterilere maruz kalmanızı da azaltabilir.

Ancak, genellikle daha fazla maliyetlidir ve daha hızlı bozulabilir .

Ek olarak, organikleşmenin ek sağlık yararları olup olmadığı açık değildir.

Organik satın alıp almayacağınız, kişisel tercihlerinize ve değerlerinize göre yapmanız gereken bir seçimdir.

Yorum Yap