Kirli Düzine ve Temiz 15 Nedir?

Belki daha önce terminolojiyi duydunuz, ancak ne anlama geldiğinden emin değildiniz: ve . Kafiye şemaları ve aliterasyonun yanı sıra, bu iki cümle mevcut gıda ve tarım endüstrilerimiz ve kişisel sağlığımız hakkında çok şey ifade ediyor. Eğer gıda toplulaştırıcılığımıza, tarıma ve pestisitlere neyin girdiğiyle ilgili yavaş yavaş daha fazla bilgi sahibi oluyorsanız, burası başlamak için harika bir yer.

Kirli Düzine, çiftçilerin en fazla kullandığı 12 “kirli” mahsulü ifade eden bir cümledir. Temiz Onbeş, en az miktarda böcek ilacı kullanan on beş mahsulü belirtir.

Veri rastgele değil; Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin Pestisit Veri Programı raporunun , 1991 yılında geri getirilen bir pestisit kalıntısı izleme sisteminin analizinden geliyor . Her yıl yeni bir rapor yayınlanıyor ve bilgilerin çoğu aynı kalırken, bazen ürünler farklı rakamlarda geliyor. Değişen pestisit kalıntı seviyelerine bağlı olarak.

Kirli Düzine ve Temiz Onbeş hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Kirli Düzine Nedir?

Kirli Düzine, en yüksek miktarda pestisit kalıntısına sahip on iki mahsulü ifade eder. Bu mahsuller en yüksek kirlilik seviyesine sahip olduğu için, Çevresel Çalışma Grubu , müşterilerin bu 12 mahsulü mümkün olduğunda organik olarak satın almalarını önermektedir.

Kirli Düzine gıdaların listesi

 1. Çilekler
 2. ıspanak
 3. nektarin
 4. Elmalar
 5. üzüm
 6. Şeftaliler
 7. Kirazlar
 8. Armutlar
 9. Domates
 10. Kereviz
 11. Patates
 12. Tatlı Biber

Bunları bu kadar kötü yapan ne?

Bu on iki mahsul en yüksek düzeyde böcek ilacı kalıntısı içerir ve bu nedenle mümkün olduğunda organik olarak satın alınmalıdır. Listede en yüksek kalıntı seviyesine sahip olan çilekler, sadece bir numunede 22 farklı pestisit kalıntısı içerebilir. çileklerin üçte biri 10 ya da daha fazla pestisit kalıntısı içeriyor.

Ispanak da ikinci sırada gelen listenin başında gelir. Böcek ilacı raporu, geleneksel ıspanak örneklerinin yüzde 97’sinin böcek ilacı artıkları içerdiğini tespit etti. Pestisitlere ek olarak, birçok ıspanak numunesi, geçici yanma, kaşıntı, cilt şişmesi, kızarıklık, kızarıklık ve uyuşukluk veya cildin karıncalanmasına neden olabilecek yüksek konsantrasyonlarda permetrin, bir nörotoksin ve böcek ilacı içeriyordu. Nörotoksinler, sinir dokusunu tahrip ettiği için, sinir sistemini ünlü olarak etkiler. Nörotoksinler içeren diğer yiyecekler arasında ızgara et, konserve domates sosu, tereyağlı mikrodalga patlamış mısır, ton balığı ve yerfıstığı ezmesi sayılabilir.

Temiz Onbeş Nedir?

Temiz Onbeş, en düşük pestisit kontaminasyon seviyesine sahip on beş ekin anlamına gelir. Bu nedenle, bu on beş ürünün EWG’nin önerisine göre organik olarak satın alınması gerekmez.

Temiz Onbeş yiyecek listesi

 1. Avokado
 2. Şeker mısır
 3. Ananas
 4. lahana
 5. Soğanlar
 6. Tatlı bezelye
 7. papaya
 8. Kuşkonmaz
 9. Mango
 10. Patlıcan
 11. Honeydews
 12. kivi
 13. kavun
 14. Karnıbahar
 15. Brokoli

Yorum Yap