Ultrason Nedir?

, vücuttaki yüksek frekanslı ses dalgalarını zıplayan ve geri dönen “” görüntü olarak yakalayan basit, güvenli ve ağrısız bir tanı prosedürüdür. Ultrasonla ilişkili enjeksiyon veya radyasyona maruz kalma yoktur. , , , , , , ve obstetrik olmak üzere birçok farklı ultrason muayenesi vardır.

Ultrason, pelvik ve yapılardaki hareketli görüntüleri yakalayabilir. Ultrason, Doppler adlı özel bir teknikle geliştirildiğinde, damarlardaki kan akışını da yakalayabilir ve ekokardiyografi kullanarak kalbin hareketli görüntülerini belgeleyebilir.

Ultrason Cihazı Kullanımı

 • Hasta yastıklı bir masaya yerleştirilir ve çalışılacak alandaki cilde berrak su bazlı bir jel uygulanır. Jel bir iletken görevi görür.  
 • Bir teknoloji uzmanı veya radyolog (çalışmaya bağlı olarak) cildi sıkıca karşı ultrason sinyalleri gönderen ve alan ve ilgilenilen alanı görüntülemesi için ileri geri süpüren bir transdüktöre, elde tutulan bir cihaza basar.   
 • Görüntüler anında televizyon benzeri bir monitörde yakalanır.
 • Teknoloji uzmanı, muayenenizdeki görüntüleri, muayene ettiğiniz vücudun belirli bir alanını analiz etmekte uzmanlaşmış bir doktor olan radyoloğa aktarır.  inceleyecek, tanı koyacak ve sevk eden doktora bir rapor gönderecektir.

Ultrason tarayıcıları bir bilgisayar konsolu, video görüntüleme ekranı ve bağlı bir dönüştürücüden oluşur . Dönüştürücü, mikrofona benzeyen küçük bir el cihazıdır. Dönüştürücü duyulamayan, yüksek frekanslı ses dalgalarını vücuda gönderir ve sonra geri dönen yankıları dinler. İlkeler, tekneler ve denizaltılar tarafından kullanılan sonarlara benzer.

Teknoloji uzmanı incelenen alana az miktarda jel uygular ve dönüştürücüyü oraya yerleştirir. Jel, ses dalgalarının dönüştürücü ve inceleme yapılan alan arasında ileri geri hareket etmelerini sağlar. Ultrason görüntüsü, bilgisayar monitörüne benzeyen bir video ekranda hemen görülebilir. Bilgisayar, ultrason sinyalinin dönüştürücüye geri dönmesi için gereken ses yüksekliğine (genlik), eğime (frekans) ve geçen süreye göre görüntü oluşturur. Ayrıca, sesin ne tür vücut yapısını ve / veya dokusunu geçtiğini de hesaba katar.

Ultrason İçin Yapılacak Hazırlık Nedir?

Rahat ve bol kıyafetler giyin. İncelenecek bölgedeki tüm kıyafetleri ve mücevherleri çıkarmanız gerekebilir.

İşlem sırasında bir önlük giymeniz istenebilir.

Hazırlıklar, sahip olduğunuz ultrasonun türüne bağlıdır.

 • Karaciğer, safra kesesi, dalak ve pankreas incelemesi için testten önceki akşam yağsız bir yemek yemeniz ve testten sekiz ila 12 saat boyunca yemekten kaçınmanız istenebilir.
 • Böbreklerin ultrasonu için mesanenizi doldurmak için testten yaklaşık bir saat önce dört ila altı bardak sıvı içmeniz istenebilir. Bağırsaklarda gaz birikmesini önlemek için testten önce 8-12 saat yemek yememeniz istenebilir.
 • Aortun ultrasonu için testten sekiz ila 12 saat önce yemek yemekten kaçınmanız gerekebilir.

Ultrason Görüntülemesi Nasıl Yapılır?

 • Çoğu Ultrason sesi hızlı, kolay ve ağrısızdır.
 • Yastıklı bir masaya yerleştirileceksiniz ve cildinize berrak su bazlı bir jel uygulanacak; Jel bir iletken görevi görür.
 • Teknoloji uzmanı veya radyolog, ultrason sinyallerini gönderen ve alan, cilde sıkıca yaslayan ve ilgilenen alanı görüntülemesi için ileri geri süpüren el cihazı olan bir transdüsere ​​baskı yapar.
 • Görüntüler anında televizyon benzeri bir monitörde yakalanır ve incelenmek ve yorumlamak için bir radyoloğa aktarılır. Sınav türüne bağlı olarak, herhangi bir yerde 20-60 dakika sürebilir.

Ultrason görüntüleme, yarasalar, gemiler ve balıkçılar tarafından kullanılan sonarla aynı prensiplere dayanmaktadır. Bir ses dalgası bir nesneye çarptığında, geri zıplar veya yankı verir. Bu yankı dalgalarını ölçerek, nesnenin boyutunun, şeklinin ve tutarlılığının yanı sıra nesnenin ne kadar uzakta olduğunu belirlemek mümkündür. Bu, nesnenin katı mı yoksa sıvı mı ile dolu olduğunu da içerir.

Tıpta, ultrason organların, dokuların ve damarların görünümündeki değişiklikleri saptamak ve tümörler gibi anormal kitleleri tespit etmek için kullanılır.

Bir ultrason muayenesinde, bir dönüştürücü hem ses dalgalarını gönderir hem de yankı dalgalarını kaydeder. Dönüştürücü cilde bastırıldığında, vücuda küçük duyulamayan, yüksek frekanslı ses dalgaları darbeleri gönderir. Ses dalgaları iç organlardan, sıvılardan ve dokulardan sekerken, transdüserdeki hassas alıcı, sesin perdesi ve yönünde küçük değişiklikler kaydeder. Bu imza dalgaları anında bir bilgisayar tarafından ölçülür ve görüntülenir; bu da ekranda gerçek zamanlı bir resim oluşturur. Hareketli görüntülerin bir veya daha fazla karesi tipik olarak hareketsiz görüntü olarak yakalanır. Görüntülerin kısa video döngüleri de kaydedilebilir.

Özel bir ultrason tekniği olan Doppler ultrason, kan hücrelerinin damarlar içinde hareket ederken yönünü ve hızını ölçer. Kan hücrelerinin hareketi yansıyan ses dalgalarının perdesinde değişime neden olur (Doppler etkisi). Bir bilgisayar sesleri toplar ve işler ve kan damarlarından kan akışını temsil eden grafikler veya renkli resimler oluşturur.

Ultrason Görüntülemesinden Sonra Yapılacaklar

 • Teknoloji uzmanı, muayene ettiğiniz görüntüleri muayene ettiğiniz vücudun belirli bir alanını analiz etmekte uzmanlaşmış radyologa aktarır.
 • Örneğin, karnınızın ultrasonu varsa, abdominal bir görüntüleme radyoloğu görüntülerinizi gözden geçirir.
 • Radyolog daha sonra tamamlandıktan sonra doktorunuza elektronik olarak fakslanacak, postalanacak veya elektronik olarak iletilecek olan bir teşhis raporu belirleyecektir.
 • Doktorunuz sonuçlarınızla sizinle irtibata geçecektir.

Ultrason Görüntüleme Sonuçlarını Kim Yorumluyor ve Nasıl Alabilirim?

 • Teknoloji uzmanı, muayene ettiğiniz görüntüleri muayene ettiğiniz vücudun belirli bir alanını analiz etmekte uzmanlaşmış radyologa aktarır.
 • Örneğin, karnınızın ultrasonu varsa, abdominal bir görüntüleme radyoloğu görüntülerinizi gözden geçirir.
 • Radyolog daha sonra tamamlandıktan sonra doktorunuza elektronik olarak fakslanacak, postalanacak veya elektronik olarak iletilecek olan bir teşhis raporu belirleyecektir.
 • Doktorunuz sonuçlarınızla sizinle irtibata geçecektir.

Radyoloji sınavlarını denetlemek ve yorumlamak için eğitilmiş bir doktor olan bir radyolog görüntüleri analiz eder. Radyolog, muayeneyi isteyen doktora imzalı bir rapor gönderir. Doktorunuz daha sonra sonuçları sizinle paylaşacaktır. Bazı durumlarda, radyolog muayeneden sonra sonuçları sizinle görüşebilir.

Muayeneden sonra takip gerekli olabilir. Eğer öyleyse, doktorunuz nedenini açıklayacaktır. Bazen bir takip sınavı yapılır, çünkü potansiyel bir anormallik ek görüşlerle veya özel bir görüntüleme tekniği ile daha fazla değerlendirmeye ihtiyaç duyar. Zaman içinde bir anormallikte değişiklik olup olmadığını görmek için bir takip programı da yapılabilir. Takip muayeneleri bazen tedavinin işe yarayıp yaramadığını ya da anormalliklerin değişip değişmediğini görmenin en iyi yoludur.

Ultrason Görüntülemenın Faydaları ve Zararları Nedir?

Faydaları

 • Çoğu ultrason taraması invaziv değildir (iğneler veya enjeksiyonlar yoktur).
 • Bazen, bir ultrason muayenesi geçici olarak rahatsız edici olabilir, ancak acı vermemelidir.
 • Ultrason, yaygın olarak bulunan, kullanımı kolay ve diğer birçok görüntüleme yönteminden daha ucuzdur.
 • Ultrason görüntüleme son derece güvenlidir ve radyasyon kullanmaz.
 • Ultrason taraması, x-ışını görüntülerinde iyi görünmeyen yumuşak dokuların net bir görüntüsünü sunar.
 • Ultrason, iğne biyopsileri ve sıvı aspirasyonu gibi minimal invaziv prosedürleri yönlendirmek için iyi bir araç haline getiren gerçek zamanlı görüntüleme sağlar.

Zararları

 • Standart tanısal ultrasonun insanlar üzerinde zararlı bir etkisi yoktur.

Kaynak: www.oarinfo.ca/patient-info/radiology-medical-services/ultrasound

Yorum Yap