Radyasyondan Nasıl Korunuruz?

hayatımızın bir parçası. Arka plan radyasyonu yardım etArka plan radyasyonu Daima çevrede olan . Arka plan radyasyonunun çoğunluğu doğal olarak meydana gelir ve küçük bir kısım insan yapımı elementlerden gelir. Öncelikle doğal minerallerden gelen, her zaman etrafımızdadır. Neyse ki, ortalama bir insanın arka plan üzerinde kontrolsüz kaynaklarına maruz kaldığı çok az durum vardır. Bununla birlikte, böyle bir durum ortaya çıkarsa ne yapılması gerektiğini bilmek ve hazırlıklı olmak akıllıca olacaktır.

Hazırlanmanın en iyi yollarından biri zaman, uzaklık ve ekranlamanın radyasyondan korunma ilkelerini anlamaktır. Radyolojik bir acil durum sırasında (çevreye büyük miktarda radyoaktif madde bırakılması), kendimizi ve ailemizi korumak için bu ilkeleri kullanabiliriz.

Zaman, Uzaklık ve Koruyucu

Zaman, mesafe ve koruma eylemleri, sizi güneş ışığına maruz kalmaya karşı koruyacak şekilde radyasyona maruz kalmanızı en aza indirger:

Zaman:

Zaman doğal arka plan radyasyonuna ek olarak radyasyona maruz kalan insanlar için, maruz kalma süresinin sınırlandırılması veya en aza indirilmesi radyasyon kaynağından gelen dozu azaltır.

Mesafe:

Mesafe bir ateşten gelen ısı daha da uzaklaştıkça azaldıkça, kaynaktan olan mesafenizi arttırdıkça radyasyon dozu önemli ölçüde azalır.

Koruyucu:

X-ışınlarının insan vücudundan tamamen geçebilir, Koruyucu, kurşun, Beton veya su bariyerlerine nüfuz eden gama ışınlarına karşı koruma sağlar. Tıbbi x-ışınları, insan yapımı radyasyona maruz kalmanın en büyük kaynağıdır.. Bu nedenle bazı radyoaktif maddeler Su altında veya beton veya kurşun kaplı odalarda saklanır ve diş hekimleri dişlerinin x-ışınlarını alan hastalara bir kurşun battaniye yerleştirir. Bu nedenle, sizinle bir arasında uygun kalkanın yerleştirilmesi, aldığınız dozu büyük ölçüde azaltacaktır veya ortadan kaldıracaktır.

Radyasyon Acilleri Nedir?

kazası veya terör olayı gibi geniş çaplı bir radyolojik sürümde, aşağıdaki tavsiyeler test edildi ve maksimum koruma sağladığı kanıtlandı.

Aniden bir radyasyon oluşursa, kendinizi korumak için harekete geçin, sevdikleriniz ve hayvanlarınızla;

 • İçeriye girin,
 • İçeride kalın
 • Haberleri dinleyin

Acil durum müdahalesinde bulunanların ve yetkililerin tavsiyelerine uyun.

İçeriye Girin

Radyasyon acil durumlarda bir binanın içine girmeniz ve bir süre korunmanız istenebilir.

 • Bu harekete “ yerinde ” olarak adlandırılır. Anlamı: Hemen bir binanın içine girmek anlamına gelen acil durum müdahale talimatı. Bir tuğla veya beton çok katlı binaya veya bodrum katına birkaç dakika içinde gidebilirseniz, oraya gidin.
 • Binanın ortasına veya bodrum katına, kapı ve pencerelerden uzaklaşın.
 • İçeriye evcil hayvanınız varsa onuda alın.

İçerde Kalın

İçeride kalmak radyasyona maruz kalmanızı azaltacaktır.

 • Pencereleri ve kapıları kapatın.
 • Bir duş alın veya vücudunuzun açık kısımlarını nemli bir bezle silin.
 • Şişelenmiş su için ve kapalı kaplarda yemek yiyin.

Haberleri Dinleyin

Acil durum görevlileri afet durumlarına cevap verecek şekilde eğitilmiştir ve insanların güvende olmalarına yardımcı olacak özel eylemler sağlayacaktır.

 • Radyo, televizyon, internet, mobil cihazlardan vb. En yeni bilgileri alın.
 • Acil durum görevlileri, kirlenmeye karşı nerede tarama yapılacağı konusunda bilgi verecektir.

Radyasyondan korunmak için paylaştıgımız yazımızın videolu anlatımı izleyin lütfen, daha etkili ve akılda kalıcı oldugunu göreceksiniz.

Kaynak: www.epa.gov/radiation/protecting-yourself-radiation#self

Yorum Yap