Radyasyon Tedavisi Nedir? (Radiation Therapy)

Malign tümörlerin tedavisinde iyonlaştırıcı kullanan nükleer tıbbın uzmanlığı tedavisi olarak bilinir.

Radyoaktif yalıtılmamış kaynaklar, enjekte etmeyi veya nispeten yüksek dozda bir radyoaktif maddenin sıvı formda alınmasını içeren metabolik radyoterapiden bahsettiğinde, tedavi edilecek organda birikir; tümör hücrelerinin etkilerinin istenen imhası üreterek.

Bu tip tedavi, hipertiroidi, tiroid kanseri, prostat ve meme tümörlerinden kemik metastazlarını tedavi etmek için kullanılır ve tek başına veya cerrahi veya kemoterapi gibi diğer terapötik ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılabilir.

Tiroid kanseri durumunda iyot-131 kullanılır, bu gama yayıcı olmak, hasta özel radyasyon koruma birimleri ve uzman tıbbi bakım personeli olan birimlere kabul edilir. Hasta taburcu edildikten sonra, periyodik olarak düşük dozlarda gama radyasyonu ile izlemek ve doğrulamak için dozimetrik bir kontrol yapılır, hasta ailesi ve nüfusun geri kalanıyla birlikte yaşayabilir.

Radyasyon uygulamaları ve olarak ayrılır.

Teleterapi Nedir?

Teleterapi bir olan nükleer tıp tekniği radyasyon hangi tedavinin radyoaktif kaynak tümör hedef tedavi ile doğrudan temas halinde değildir.

Kullanılan gama yayıcılar arasında, yönlendirilmiş bir radyasyon sağlayan bir delik hariç, radyasyonun çıkışını önleyen, sözde kobalt bombasında yer alan kapsüllenmiş kobalt-60 kaynağını vurgular.

Teletherapy, derin yerleşimli büyük tümörleri ışınlayabilen yüksek enerji radyasyonu (1.2 MeV) üretir. Teletherapy kaynakları ayrıca elektronik ve nötron ışınları verenlerle de uygulanabilir.

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, radyoaktif kaynağın tümörle doğrudan temas halinde olduğu radyasyon tedavisi için kullanılan bir nükleer tıp tekniğidir .

Radyoaktif madde plakaları tümör bölgesine yerleştirildiğinde yüzey brakiterapisi olarak adlandırılırsa, eğer bu kaynak hastaya geçici olarak yerleştirilirse, doğal boşluklarda, intrakaviter brakiterapiden ve kapsüllenmiş sezyum-137 kaynaklarından söz edilirse ve radyoaktif kaynakların içeri yerleştirilip yerleştirilmediği konuşulur. interstisyel brakiterapi olarak bilinen bazı dokular .

olarak da bilinen bu tedavinin problemlerinden biri, hastanın ve sağlık personelinin radyasyon kaynaklarına gereksiz yere maruz bırakılmasıdır, bu nedenle, kaynak hasta üzerinde doğru pozisyonda yerleştirilir ve sağlık çalışanları, hazırlanmak için uzaktan kumanda komutlarını kullandılar. radyoaktif kaynakların taşınması ve kullanılması.

Yorum Yap