Nükleer Zincir Reaksiyonunda Kritik Kitle

Nedir?
Kritik kütle, korunacak bir reaksiyonu için minimum bölünebilir malzeme miktarıdır.

Her nükleer fisyonda iki ila üç nötron oluşmasına rağmen, fisyon reaksiyonunu sürdürmek için tüm nötronlar mevcut değildir; bazıları kayboldu. Her bir nükleer tarafından salınan nötronlar, fisyonun oluşturduğundan daha hızlı bir şekilde kaybedilirse, zincir reaksiyonu kendi kendine devam etmeyecek ve duracaktır.

Kırılabilir bir malzemenin kritik kütle miktarı birkaç faktöre bağlıdır: fiziksel özellikler, nükleer özellikler, geometrisi ve saflığı.

Bir küre belirli bir kütle için minimum yüzey alanına sahiptir ve bu nedenle nötron sızıntısını en aza indirir. Ayrıca fissile materyali bir nötron reflektörüyle eteklendirirsek, çok daha az nötron kaybolur ve kritik kütle azalır.

Her ne kadar uranyum doğal bulunabilir, nükleer reaktörlerde kullanılan uranyum denen şeydir zenginleştirilmiş uranyum . Zenginleştirilmiş uranyum , daha dengesiz bir yapmak için bir tedaviye tabi tutulan uranyumdur . Aynı elementin izotopları olan atomları denir , çekirdeğinde farklı sayıda nötron vardır ve dolayısıyla kütle sayıları farklıdır.

Yorum Yap