Nükleer Santral Çalışması

Şu anda enerjiye verilen temel kullanım elektrik enerjisi üretimidir. santraller bu süreçten sorumlu tesislerdir.

Peki nükleer enerji nedir ? Tanımına göre, nükleer enerji, bir atom çekirdeğinde bulunan iç enerjidir. Bu enerji, veya reaksiyonları yoluyla ısı enerjisi şeklinde salınabilir . Neredeyse üretimdeki tüm nükleer santraller nükleer fisyon kullanıyor, çünkü nükleer füzyon geliştirme sürecinde olmasına rağmen şu anda olanaksız.

Bir nükleer santralin işletimi, kömürü, yağ veya gaz gibi fosil yakıtlarla çalışan termoelektrik bir santralin işletmesiyle aynıdır, bunun bir tanesini buhara dönüştürmek için suya ısı sağlama yöntemi dışındadır. Olarak nükleer reaktör ısı üretimi, bu işlem, benzinin fisyon reaksiyonları yapılır atomu .

Dünyadaki nükleer güç reaktörlerinin % 90’ı , yani elektrik enerjisi üretimi için olan reaktörler hafif su reaktörleridir (basınçlı su veya kaynar su versiyonlarında).

Bir nükleer santralde çalışacak çeşitli nükleer reaktör tipleri mevcuttur . Ancak, tüm nükleer reaktörlerin tipleri aynı hedefe hizmet etmektedir: ısıyı kullanmak için nükleer fizyon reaksiyonlar götürme türbinleri olacak.

Her türlü nükleer reaktörden iki tanesi göze çarpıyor: (PWT) ve ( BWR ). dünyada en çok kullanılan ve önümüzdeki basitleştirilmiş şekilde açıklayacağız.

Yorum Yap