Nükleer Reaktör Kontrol Çubukları

Nükleer reaktörlerin , hız kontrolü nükleer fisyon reaksiyonları delas zincirini sağlar. Bir nötron emici malzemeden yapılmış silindirik borulardır . Bu malzeme bor karbür veya gümüş, indiyum ve kadmiyum alaşımları olabilir.

Kontrol çubuklarının boyutları, nükleer yakıt çubuklarınınkilerle aynıdır. Nükleer reaksiyonun hızlı kontrolünü sağlamak için kullanılırlar.

Kontrol Çubukları Oranını Düzenliyor

Elektrik üretimi için nükleer santrallere kurulan nükleer reaktörler nükleer fisyondur. Fisyon reaksiyonlarının ana özelliği, diğer uranyum atomunu etkileyebilecek ve daha fazla reaksiyon üretebilecek nötronlarla her reaksiyondan sonra serbest bırakılmasıdır. Buna denir.

Kontrol çubukları güç ve hatta acil bir durumda kapatma, nükleer reaktör hızlı değişiklikler yapmak için izin verir. Kontrol çubukları nötronları absorbe etme yeteneğine sahipse, başka bir yakıt atomundan kaçının ve başka bir reaksiyon üretin. Böylece, bunları yükleyerek veya indirerek, üretilen zincir reaksiyonlarının miktarını ve dolayısıyla reaktör gücünü düzenleyebiliriz.

Kontrol çubukları, alarm durumunda nükleer reaktörü durdurmak için önemli bir güvenlik unsurudur.

Yüklü Nükleer reaktörler nükleer santraller için elektrik üretimi olan nükleer fizyonlardır. Fisyon reaksiyonlarının temel özelliği, diğer uranyum atomunu etkileyebilen ve daha fazla reaksiyon üreten nötronlarla, her reaksiyondan sonra salınmasıdır.

Kontrol çubukları, güçte hızlı değişimler ve hatta bir kapatma nükleer reaktörü ortaya çıkmasına izin verir. Eğer kontrol çubukları, nötronları bir başkası ile çarpışanları absorbe etme kabiliyetine sahipse, bu yakıt atomunu önler ve başka bir reaksiyon oluşturur. Böylece, onları yükleyerek veya indirerek, üretilen zincir reaksiyonlarının miktarını ve sonuç olarak reaktör gücünü düzenleyebiliriz.

Kontrol çubukları alarm durumunda nükleer reaktörü durdurmak için önemli bir emniyet elemanıdır.

Yorum Yap