Nükleer Kaza Nedir? Dünyada Yaşanan Tüm Sivil Nükleer Kazalar

Nükleer enerjide, halk sağlığına zarar verebilecek belirli bir radyasyon seviyesi yayan olaylara denir. Bir kazanın şiddetini belirlemek için uluslararası bir nükleer olay ölçeği (daha çok Ines kısaltmasıyla bilinir) kurulmuştur.

Nükleer kazalar, şiddet düzeyine bağlı olarak nükleer kazalar ve olaylar olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırmada nükleer kazalar ve radyoaktif kazalar dahildir. Bu iki tür kaza arasındaki farkı anlamak için, bir nükleer kaza, bir nükleer santral reaktörünün başarısızlığı olabilir ve bir radyasyon kaynağı bir nehre döküldüğünde bir radyasyon kazası olabilir.

Bilinen nükleer kazalar nükleer santrallerde meydana gelmiş olmasına rağmen, nükleer enerjinin çalışmak için kullanıldığı başka yerlerde de olabilir; örneğin hastaneler veya araştırma laboratuvarları.

Hükümetlerin ve nükleer santrallere sahip şirketlerin gizliliği nedeniyle, bazı durumlarda, belirli bir nükleer kazanın gerektirebileceği şiddeti veya kapsamı ve yankıları belirlemek zordur. Sivil alandaki nükleer kazalara ek olarak, dünyanın farklı yerlerinde orduda nükleer testler de yapılmıştır. Açıkçası, askeri Gizlilik ile bu askeri denemelerin gerçek yankılarını bilmek neredeyse imkansızdır.

Nükleer Enerji Tarihi Sırasında Sivil Nükleer Kazalar

Dünyadaki ana nükleer kazaları ciddiyet sırasına göre kısaca açıklıyoruz.

Çernobil Nükleer Santralindeki Nükleer Kaza , Ukrayna – 1986

, tarihin en kötü nükleer kazası

INES ölçeğinde 7. seviye, ciddi nükleer kaza.

Çernobil nükleer kazası, tarihteki en kötü nükleer kaza olarak kabul edilir.

Nisan 1986’da, Çernobil nükleer reaktöründeki bir dizi test sırasında, reaktör çekirdeğinde bir dizi patlama meydana geldi. Kaza, daha önce planlanan testler sırasında bir dizi insan hatasından kaynaklanıyordu.

Reaktörden dökülen bir radyoaktif madde bulutu ve bitkinin etrafındaki geniş alanların üzerine düştü, onları ağır bir şekilde kirletti ve diğer alanlarda 336.000 kişinin tahliye edilmesini ve yeniden yerleştirilmesini gerekli kıldı. Radyoaktif bulutlar, İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre, Avusturya ve Balkanlar’ı da etkileyen ve Kuzey Amerika’nın Doğu kıyılarının kısımlarına kadar giderek daha düşük kirlilik seviyeleriyle Doğu Avrupa, Finlandiya ve İskandinavya’ya ulaştı.

Fukushima Nükleer Santralinde Nükleer Kaza, Japonya-2011

INES ölçeğinde 7. seviye, ciddi nükleer kaza.

Fukushima nükleer kazası, 2011’de bitkiyi ciddi şekilde etkileyen bir dizi doğal olay sonucunda meydana geldi. Bu, Çernobil nükleer kazasından sonra tarihin en kötü ikinci nükleer kazasıdır.

Başlangıçta Japonya’nın kuzeybatı kıyıları yakınlarındaki Richter ölçeğinde 8.9 derecelik bir deprem oldu ve sonraki bir tsunami, Fukushima’daki Japon nükleer santralinin nükleer reaktörünün çekirdek soğutma sistemini ciddi şekilde etkiledi.

, -1957

Mayak, Rusya’nın Çelyabinsk eyaletindeki Kaslo ve Kyshtym şehirleri arasında bulunan bilinen bir merkez nükleer tesislerine verilen isimdir.

Sovyet makamlarının nükleer sızıntıların meydana geldiği 30 yıl boyunca saklanmaya çalıştıkları için bilinmese de, radyoaktif maddeler tarafından Kirlenen gezegenin noktalarından biridir.

Goiania, Brezilya’da Nükleer Kaza-1987

Goiana’nın nükleer kazası INES ölçeğinde 5. seviyede sınıflandırılmıştır.

Eylül 1987’de Brezilya’daki Goiania şehri radyoaktif bir kirlenme kazası geçirdi. İki adam bir teletherapy cihazı soydular ve onu manipüle ettiler. Koruyucu gövdesinden bir sezyum kapsülü çıkardılar, bu da onu radyoaktif sezyum-137 kaynağı yaptı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEK), nükleer kazayı dünya çapındaki en kötü radyolojik olaylardan biri olarak vurguladı.

Goiania’daki nükleer kaza Ines ölçeğinde seviye 5 olarak kabul edildi. Konutlar ve halka açık yerler ciddi şekilde kirlenmiştir. Dört kişi öldü ve 28 radyasyon yanıkları yaşadı. Dekontaminasyon sürecinin bir parçası olarak, birkaç bina yıkıldı ve tarım arazileri kaldırıldı.

Three Mile Island Nükleer Santralinde nükleer kaza, ABD – 1979

Three Mile Island radyoaktif ürünlerin bir sürümü vardı.

Three Mile Islant nükleer kaza, Ines ölçeğinin 5. seviyesinde sınıflandırılmıştır.

Mart 1979’da, Three Mile Island’daki nükleer santral, faaliyetin ilk yılından sonra ciddi bir nükleer kaza geçirdi. Verilerin yanlış yorumlanması, tesis personelinin belirli kararlarında ciddi hatalara neden oldu. Nükleer reaktörün çekirdeği ağır hasar görmüş olsa da, sınırlı radyoaktif ürünler dışa doğru kaçıyordu. Kaza, Uluslararası nükleer olay ölçeğinde (INES) seviye 5 olarak sınıflandırıldı.

1952 ve 1958 – nükleer kaza, Kanada

12 Aralık 1952’de Kanada’da ilk ciddi nükleer kaza, Chalk River nrx’in nükleer reaktöründe meydana geldi.

24 Mayıs 1958’de, Chalk Nehri’nin aynı nükleer santralinde: nru reaktöründe bir uranyum yakıtı çubuğu ateşe yakalandı ve reaktör çekirdeğinden çıkarmaya çalışırken ikiye ayrıldı.

, Birleşik Krallık-1957

Ines ölçeğinde 5. seviye.

Ekim 1957’de, cumberland’daki (şimdi Sellafield, Cumbria) bir numaralı Windscale reaktöründe bir nükleer kaza meydana geldi. Bu olay, Ines ölçeğinin 5. seviyesinde sınıflandırılan Birleşik Krallık tarihinin en kötü nükleer kazası oldu.

Nükleer reaktördeki yangın, radyoaktif maddenin çevreye salınmasına yol açtı. Radyasyon yaklaşık 240 kanser vakasına neden olabilirdi. Etkilenen bölgeden kimse tahliye edilmedi, ancak sütün Olası Kontaminasyonu konusunda endişe vardı.

Reaktör çıkışının hava kanalları kapatıldı ve yakıt kartuşları çıkarıldı. Sahadaki ikinci nükleer reaktör de kapatıldı, ancak ateşle hasar görmedi.

uranyum yakıt arıtma tesisinde nükleer kaza, Japonya – 1999

Ines ölçeğinde seviye 4.

Eylül 1999’da, tokaimura’daki jco şirketinin sahibi olduğu tokaimura uranyum yakıt arıtma tesisinde nükleer bir kaza oldu. Tüm işaretler bunun insan hatasından kaynaklandığına işaret etti. Kaza, Ines ölçeğine göre seviye 4 olarak sınıflandırıldı (“önemli bir off-site riski olmayan kaza”), çünkü dışarıya salınan radyasyon miktarları çok küçüktü ve sınırlar içinde ve site içinde. Ekipman ve biyolojik bariyerlerde üretilen hasar, işçiye maruz kalmanın ölümcül olmasının yanı sıra önemliydi.

Saint Laurent des Eaux nükleer santralinde nükleer kaza, Fransa – 1980

Fransa’daki en kötü nükleer kaza, Loire Nehri’nin yanındaki nükleer santral Saint Laurent des Eaux’da meydana geldi. Mart 1980’de oldu. Soğutma sistemindeki bir arıza, Saint Laurent A2 reaktöründe bir yakıt kanalının erimesine neden oldu.

Bu nükleer kaza Ines ölçeğinde seviye 4 olarak sınıflandırıldı. Bitkinin dışında radyoaktif madde salınmadı.

(Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Olaylar Ölçeğine) nükleer ve radyolojik olaylar INES ölçeği veya uluslararası ölçekte, 1989 yılından bu yana İRAN, Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, nükleer ve radyolojik kazalar sınıflandırma ve nükleer veya radyolojik kaza şiddeti halka hemen fark edilir izin amacı ile anlamak daha zor olduğunu teknik veriler başvurmadan geliştirilmiştir.

Ines ölçeği, olayın bir endüstriyel tesiste veya yurtdışında (örneğin, nakliye sırasında) gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılmaksızın, radyoaktif materyallerin veya kaynakların taşınması, depolanması ve kullanımı ile ilgili olaylar için geçerlidir.

Ines ölçeği 7 seviye (artı ölçeğin altında bir seviye 0) içerir ve iki kısma ayrılır: olaylar (4.seviyeden 7. seviyeye) ve arızalar (1. seviyeden 3. seviyeye). Seviye 0 bir saptırma olarak sınıflandırılır. Logaritmik bir ölçektir ve bu nedenle, bir seviyeden diğerine geçiş, yaklaşık on kat hasar artışı anlamına gelir.

Yorum Yap