ITER Projesi – Nükleer Füzyon Reaktörü

Deneysel reaktörü ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor), füzyonun bir enerji kaynağı olarak uygulanabilirliğini test etmek için tasarlanmış geniş çaplı bir bilimsel deneydir. Halen ITER reaktörü Fransa’nın güneyinde, Cadarache’de inşaat halindedir.

Endüstri düzeyinde, füzyon henüz mevcut değil. 50’li yıllardan beri hafif atomların füzyonunda üretilen enerjinin kullanımıyla ilgili araştırmalar ağırlaşıyor. füzyonun gelişimi , süreçte salınan yüksek miktarda enerji ve füzyon için uygun bir hidrojen izotop olan döteryumun bolluğunun sunduğu avantaj nedeniyle çok önemlidir .

ITER nükleer füzyon projesinde 7 ortak yer alıyor. Avrupa Birliği, Hindistan, Japonya, Rusya, ABD, Güney Kore ve Çin

ITER üretmek olmaz elektriği . ITER’in amacı, endüstriyel uygulamalarda teknik problemlerde nükleer füzyon kullanmak için bilimsel ve kritik olanları çözmektir . Tahmini bir kazanç faktörüne 10 sahip olun, yani her giriş için 50 MW, 500 MW’lık çıkışı üretir. Şu anda bir sonraki adımın yolunu açıyor: bir elektrik santrali gösteri füzyonu.

ITER projesinin inşaatına bakış – 2014ITER füzyon reaktörünün inşaatına 2010 yılında başlandı. Binaların inşaatına başlanmasının yanı sıra, proje tasarımdan büyük model ve parçaların imalatına geçiş yaptı. 2014 yılının ortasından itibaren, dünyadaki üretim tesislerinden, ITER cihazında birleştirilecekleri Fransa’daki şantiyeye büyük parçalar göndermeye başladı.

ITER Sitesi
Başlangıçta, tartışmalı üç proje yapıldı: Avrupa (Fransa ve İspanya), Kanada ve Japonya.

Kanada hükümeti Toronto, Darlington’daki projeye ev sahipliği yapmakla ilgilendi, Japonya adaylığını Rokkaishomura’da sundu, Fransa nükleer Cadarache merkezini sundu ve İspanya’daki konumu, CIEMAT tarafından koordine edilen ve farklı araştırma enstitüleri tarafından yapılan pozitif fizibilite çalışmasının ardından Vandellós I’i önerdi ve bunlardan biri IBERTEF olan endüstriler.

2003 yılının sonunda yapılan zor bir teknoloji değerlendirme sürecinden sonra Avrupa Komisyonu, Fransa’nın İspanya’daki Cadarache Vandellos’a karşı adaylığına karar verdi.

Son olarak, kazanan teklif Fransa’nın güneyinde yapıldığı yerdi.

Yorum Yap