Çernobil’de Güneş Enerjisi Santrali

nükleer santralinin dışlama bölgesinin ihmal yıl sonra, Ukraynalı yetkililer büyük bir enerjisi santrali dönüştürerek düşünüyor gibi yeni bir kullanım verilebilir.

Çernobil nükleer santrali, 1985’te reaktör No. 4’ün çekirdeğini patlattığı tarihte en kötü nükleer kazaya maruz kaldı. Kaza sonrası kötü yönetim ile birlikte kaza şiddeti, bir sürü kontamine alan oluşturdu ve sonuç olarak, terk edildi.

Şimdi, 30 yıl sonra, yeni bir fayda sağlamayı düşünüyor: bölgeyi fotovoltaik güneş enerjisi , güneş enerjisi ve biyogaz üretim tesislerine dönüştürüyor. Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali olacaktı.

Yeni güneş enerjisi santrali, Çernobil nükleer santrali tarafından 30 yıl boyunca üretilen elektrik enerjisinin üçte birini üretecek.

Çernobil’in güneş enerji santrali fizibilitesi

Durum, bu alanda çok iyi, çünkü bu bölgedeki yenilenebilir enerji üretimi ucuz ve bol. Aldığı güneş ışığının yoğunluğu, dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticilerinden biri olan güney Almanya’ya benzer .

Ek olarak, ulusal altyapıya elektrik sağlamak için gereken ağ altyapısı ve yüksek voltajlı elektrik hatları kazadan sonra bozulmadan kaldı.

Yorum Yap