Beta Parçacık Nedir? ve Kullanım Alanları

Bir beta partikülü (β), bir olaydan çıkan bir elektrondur.

Fajans yasası uyarınca, eğer bir atom bir beta parçacığı yayarsa, elektrik yükü pozitif bir birim artar ve atom kütlesi sayısı değişmez. Bunun nedeni, kütle veya kütle sayısının sadece ve sayısını temsil etmesidir ; bu durumda toplam sayı etkilenmez, çünkü bir bir elektronu “kaybeder” , ancak bir olur , yani bir nötron bir haline gelir ve bu nedenle toplam atom kütlesi sayısı ( protonlar ve nötronlar ) değişmez.

Beta parçacıklarının madde ile etkileşimi, genel olarak 10 kat daha fazla etki aralığına ve alfa parçacıklarının etkileşimi ile karşılaştırıldığında, onda birine eşit bir iyonlaştırıcı güce sahiptir . Birkaç milimetre alüminyum ile tamamen bloke edilebilirler.

Sağlık söz konusu olduğunda, beta parçacıkları canlı dokuya orta derecede nüfuz eder ve DNA’da kendiliğinden mutasyonlara neden olabilir.

Beta kaynakları, kanser hücrelerini öldürmek için radyasyon terapisinde kullanılabilir.

Beta Radyasyonu
Beta radyasyonu , belirli radyoaktif çekirdek tipleri tarafından yayılan bir iyonize edici radyasyon şeklidir.

Bu radyasyon , beta çürümesi olarak bilinen bir işlemde atom çekirdeğinden çıkan yüksek enerjili parçacıklar olan beta parçacıkları (β) biçimini alır . Sırasıyla bir elektron veya bir pozitron yayan two – ve β + olmak üzere iki beta çürümesi vardır .

Dec – bozunumunda, bir nötron bir proton , bir elektron ve bir elektron antinotrino (nötrino antipartikülü) haline gelir.

Β + bozunma (proton zengin çekirdeklerde gözlemlenebilir) ‘de, bir proton , bir ile etkileşime elektron antineutrino bir elde etmek üzere nötron ve pozitron (doğrudan ayrışma proton henüz gözlenmemiştir pozitron).

Nötrino mevcudiyeti nedeniyle, atom ve beta partikülü normalde zıt yönlerde geri tepmez. Bu gözlem, enerjinin ve momentumun korunumu ilkesini ihlal ediyor gibiydi, ancak öyle görünmüyordu, Wolfgang Pauli, adı neutrino, İtalyan Edoardo tarafından icat edilen üçüncü bir nötr parçacığın varlığını öne sürdü. Sırayla en uygun yaklaşım seviyesi içinde geçerli kabul edilebilecek bir beta çürüme teorisi geliştiren Enrico Fermi’nin yakın bir işbirlikçisi olan Amaldi. Bu düşüşe zayıf nükleer kuvvet aracılık eder.

Beta Parçacıklarının Kullanım Alanları
Beta partikülleri, gözlerin ve kemiklerin kanseri gibi sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılabilir ve aynı zamanda markör olarak da kullanılabilir. Strontium 90, beta parçacıkları üretmek için en yaygın kullanılan malzemedir.

Beta partikülleri ayrıca, bir rulo sisteminden gelen kağıt gibi bir öğenin kalınlığını test etmek için kalite kontrolünde kullanılır. Beta radyasyonunun bir kısmı üründen geçerken emilir. Ürün çok kalın veya ince ise, buna göre farklı miktarda radyasyon emilecektir. Üretilen kağıdın kalitesini izleyen bir bilgisayar programı, son ürünün kalınlığını değiştirmek için silindirleri hareket ettirecektir.

Betalight adı verilen bir aydınlatma cihazı, trityum ve bir fosfor içerir. Trityum parçalandığı zaman, beta parçacıkları yayar; Fosforlara çarparak fosforun, televizyondaki bir katod ışını tüpü gibi fotonlar yaymasına neden olurlar. Aydınlatma harici enerji gerektirmez ve trityum var olduğu sürece devam eder (ve fosforlar kimyasal olarak değişmez); Üretilen ışığın miktarı, trityumun yarı ömrü olan 12.32 yıl içinde orijinal değerinin yarısına düşecektir .

Yorum Yap