Plastiksiz (Poşetsiz) Ürün Nasıl Depolanır?

Sebzelerimizi veya meyvelerimizi saklamak için plastik kullanmıyoruz. Örneğin, su kabına batırılmış bütün veya kesilmiş havuç saklıyoruz. Buzdolabında haftalarca gevrek kalacaktır. (Suyu sık sık değiştirdiğinizden emin olun.) Kereviz aynı şekilde çalışır.

Geçen yıl pazar plastiksiz kaldı ve müşterileri sadece kendi torbalarını ve konteynerlerini getirmelerini değil, aynı zamanda eve geldiklerinde plastiği atlamaları teşvik etmek için elinden geleni yaptı. Bilgiler aşağıda listelenmiştir.

Plastiksiz (Poşetsiz) Sebzelerin Saklanması

Sıkı bantları daima sebzelerinizden çıkarın ya da en azından nefes almalarını sağlamak için gevşetin.

Enginar – hafif nemli, hava geçirmez bir kabın içine yerleştirin.
Kuşkonmaz – bunları oda sıcaklığında suyla dik bir bardak veya kaseye gevşekçe yerleştirin. (Buzdolabının dışında bir hafta
bekletilir ) Avokado – oda sıcaklığında kese kağıdı yerleştirin. Olgunlaşmalarını hızlandırmak için, bir elmaları yanlarına torbaya koyun.
Roka – roka, marul gibi ıslak kalmak olmamalı! Soğuk suyla ıslatın ve kurutun. Kuru rokaları, fazladan nemi almak için kuru bir havlu ile sarılmış açık bir kaba yerleştirin.
Fesleğen– iyi saklamak zordur. Fesleğen soğuktan hoşlanmaz veya bu konuda ıslanmaz. Buradaki en iyi yöntem, serin bir tezgahta bırakılmış, küçük, nemli bir kağıt parçası ile gevşek şekilde paketlenmiş hava geçirmez bir kap / kavanozdur.
Fasulye, bombardıman – buzdolabında konteyner açmak, en kısa sürede yemek. Bazıları derhal yemeyeceklerini dondurmayı tavsiye ederler
Pancar – pancarları sert tutmak için üstleri kesin, (yeşillikleri sakladığınızdan emin olun!) Kök sebzeler üzerinde herhangi bir üst kısım bırakarak kökten nem çekerek onları gevşek lezzet ve sertlik haline getirin . Pancarlar yıkanmalı ve üstlerinde ıslak bir havlu ile açık bir kapta tutulmalıdır.
Pancar yeşillikleri – az nemli, hava geçirmez bir kaba yerleştirin.
Brokoli– buzdolabına açık bir kaba koyun veya buzdolabına yerleştirmeden önce nemli bir havluya sarın.
Brokoli Rabe – keskin bir açık kapta bırakılmış, ancak en kısa sürede kullanılır.
Brüksel lahanası – Eğer sapından alınmışsa onları o sapta bırakın. Sapı buzdolabına koyun veya soğuk bir yerde bırakın. Gevşek şekilde alınıyorlarsa, üstlerinde nemli bir havlu bulunan açık bir kapta saklayın.
Lahana – serin bir tezgahta bırakılan aksi takdirde net, bir hafta kadar iyi. Solmaya başlarlarsa dış yaprakları soyun. Lahana bir hafta sonra nemini kaybetmeye başlayabilir, bu nedenle en iyi şekilde en kısa sürede kullanılır.
Havuçlar– Uzun süre taze kalmaları için üst kısımlarını kesin. Nemli bir havluya sarılmış ya da uzun süre saklanırsa, her iki günde bir soğuk suya batırılmış ya da bol nemli kapalı kaplara koyun.
Karnabahar – buzdolabında kapalı bir kapta bir süre dayanır, ancak karnabaharın satın alındığı gün en iyi tada sahip olduğunu söylerler.
Kereviz – tezgahın üzerine bir bardak veya sığ su kabına yerleştirildiğinde en iyisini yapar.
Kereviz kökü / Kereviz – kökü nemli bir havluya sarın ve sebzeye yerleştirin.
Mısır – gerekiyorsa açık bir kapta kuşkusuz bırakın, ancak mısır toplandığı gün en iyisidir.
Salatalık– buzdolabındaki nemli bir havluya sarılı. Onları satın aldıktan sonra bir veya iki gün içinde yemeyi planlıyorsanız, serin bir odada bırakılmaları gerekir.
Patlıcan – serin bir odada kalan iyi yapar. Yıkamayın, patlıcan yaprakları etrafındaki ekstra nemi sevmez. Daha uzun süre saklamak için, sebzeleri gevşetin.
Fava fasulyesi – hava sızdırmaz bir kaba yerleştirin.
Rezene – Satın alındıktan birkaç gün sonra kullanıldığında rezene tezgahın üzerinde, bir bardak veya su kabında (kereviz gibi) dik olarak bırakılabilir. Buzdolabında birkaç günden fazla bekletmek isterseniz, az miktarda suyla birlikte kapalı bir kapta saklayın.
Sarımsak – serin, karanlık bir yerde saklayın.
Yeşil sarımsak– Buzdolabında hava sızdırmaz bir kap veya bir veya iki gün bekletildikten sonra kurutulmadan en iyisi iyidir.
Yeşiller – bantları, bükülme bağlarını vb. Çıkarın. Çoğu yeşillik kurumasını önlemek için nemli bir bezle hava geçirmez bir kapta tutulmalıdır. Kale, yakalar ve pazı tezgahın veya buzdolabının üzerindeki bir bardak su içinde bile iyi yaparlar.
Yeşil fasulye – rutubeti severler, fakat ıslaklığı değil. Açık veya gevşek şekilde kapalı bir kabın üzerine dökülmüş nemli bir bez.
Yeşil Domates – onları yeşil tutmak ve hızla kullanmak için güneşten uzak serin bir odada saklayın, yoksa renklenmeye başlar.
Otlar – buzdolabında kapalı bir kapta bir hafta kadar tuttu. Artık herhangi bir küf teşvik edebilir.
Marul – buzdolabındaki hava geçirmez bir kapta nemli tutun.
Pırasa nemli bir bez ya da karşı su sığ bir kap içinde paketlenmiş daha canlı bir açık kap içinde bırak (sadece sapın en alt su vardır, böylece).
Bamya – nemi sevmez. Yani hava geçirmez bir kapta kuru bir havlu. O kadar iyi saklamıyor, satın alındıktan sonra hızlıca yenen
Soğan – serin, karanlık ve kuru bir yerde saklayın, iyi hava sirkülasyonu en iyisidir, bu nedenle bunları istiflemeyin.
Papağanlar – taze bir kabın içinde ya da havuç gibi, buzdolabında nemli bir bezle sarılmış.
Patates – (sarımsak ve soğan gibi) kilerin karanlık bir köşesindeki bir kutu gibi serin, karanlık ve kuru bir yerde saklanır; Bir kağıt torba da iyi çalışıyor.
Radicchio– buzdolabına, üstünde nemli bir bez bulunan açık bir kaba koyun.
Turp – yeşillikleri çıkarın (ayrı olarak saklayın), böylece köklerden fazla nem çekmezler ve üstlerine ıslak havluyla buzdolabında açık bir kaba koyun.
Ravent -Nemli bir havluya sarın ve buzdolabında açık bir kaba yerleştirin.
Rutabagas – ideal bir durumda serin, karanlık, nemli kök mahzeni veya nemi içeride tutmak için sebzeliğin içinde kapalı bir kap.
Çıtır bezelye – açık bir kapta soğutun
Ispanak – açık bir kapta gevşetin olabildiğince. Ispanak üşümeyi sever.
Taze soğan – Herhangi bir bandı veya bağı çıkarın ve sebzeliğin içine yerleştirin.
Yaz Kabağı – kesildikten sonra bile serin bir tezgahta bırakılırsa birkaç gün boyunca iyi yapar.
Tatlı biberler – Yalnızca ıslak yemeyi planladığınızdan hemen önce yıkayın, çünkü ıslaklık saklama süresini azaltır. Birkaç gün içinde kullanmak için serin bir odada saklayın, daha uzun süre saklanması gerekirse, sebzelere yerleştirin.
Tatlı Patates – Serin, karanlık ve iyi havalandırılan bir yerde saklayın. Asla soğutmayınız – tatlı patatesler soğuktan hoşlanmaz.
Domates – Asla soğutmayınız. Olgunluğa bağlı olarak, domatesler tezgahta iki hafta kadar kalabilir. Olgunlaşmayı hızlandırmak için bir elmalı kağıt torbaya koyun.
Şalgam – turp ve pancar ile aynı yeşilleri (ayrı olarak saklayın) çıkarın, nemli bir bezle açık bir kapta saklayın.
Kış kabağı– Serin, karanlık ve iyi havalandırılan bir yerde saklayın. Birçok üretici, kış kabaklarının yemekten bir hafta kadar önce saklanırsa daha da tatlı olduğunu söylüyor.
Kabak – kesimden sonra bile, serin bir tezgahta bırakılırsa birkaç gün boyunca iyi yapar. Bir beze sarın ve daha uzun süre saklamak için buzdolabında saklayın.

Plastiksiz (Poşetsiz)

Elmalar – iki haftaya kadar serin bir tezgahta veya rafta saklayın. Buzdolabında bir karton kutuda daha uzun süre saklamak için.
Narenciye – asla hava sızdırmaz bir kapta, iyi hava akımı olan serin bir yerde saklayın.
Kayısı – Tamamen olgunlaşmış
Kirazlar – hava geçirmez bir kapta saklayın . Kiraz yemeye hazır olana kadar yıkamayın, eklenen herhangi bir nem küflenmeyi teşvik eder.
Meyveler- Unutma, kırılgan. Depolarken çok yüksek istiflememeye dikkat edin, mümkünse tek bir katman. Bir kese kağıdı iyi çalışır, ancak onları yemeyi planlamadan önce yıkayın.
Tarih– Kurutma tarihleri ​​(Deglet Noor gibi) bir kasede veya satın alındıkları kağıt torbada tezgâhta saklanır. nemi tarihin cildinden uzak tutmak için gözenekli olduğu sürece, kâğıtta veya kâğıt torbalarda.
İncir – Nemden hoşlanmadığınız için kapalı kaplar yoktur. Bir kese kağıdı fazla nemi emmek için çalışır, ancak bir plaka buzdolabında en iyi şekilde istiflenmemiş bir haftaya kadar çalışır.
Kavunlar – serin ve kuru bir yerde, birkaç haftaya kadar güneşten kesilmemiş. Kesilmiş kavun buzdolabında olmalı, açık bir kap iyi.
nektarin– (kayısılara benzer şekilde) buzdolabında saklanırsa olgunlaşır, ancak en iyisi onları yemeyi planlamanızdan bir veya iki gün önce alın, böylece oda sıcaklığına gelsinler.
Şeftali (ve çoğu meyve) – sadece tamamen olgunlaştığında buzdolabında. Tezgahta daha sert meyve olgunlaşacaktır.
Armutlar – serin bir tezgahta birkaç hafta saklanır, ancak bir kağıt poşet içinde iyidir. Olgunlaşmayı hızlandırmak için yanlarına bir elma koy.
Trabzon hurması
–Fuyu – (daha kısa / kabak şeklindeki): Oda sıcaklığında saklayın.
-Hachiya– (daha uzun / sivri uç): tamamen akıcı olana kadar oda sıcaklığı. Onların sıkıntısı sadece tamamen olgun olduklarında azalır. Olgunlaşma sürecini bir hafta boyunca birkaç elmalı kese kağıdı içerisine yerleştirmek için şimdi ve sonra kontrol edin, ancak istiflemeyin – gerçekten olgunlaştığında çok kırılganlaşırlar.
Nar – serin bir tezgahta bir aya kadar saklayın.
Çilek – Islak olmayı sevmiyorum. Buzdolabındaki bir kağıt torba içinde en fazla bir hafta bekleyin. Torbayı her gün nem için kontrol edin.

Sıkça sorulan sorulardan biri, gevşek salata yeşilliklerinin plastiksiz nasıl saklanacağı. Bu zor bir tane. Mükemmel bir cevabım yok. Aslında salata salatalarını çok sık satın almıyoruz, daha güçlü olan marul kafalarını tercih ediyoruz. Stratejimiz, alırsak, onları hemen yemek ve daha sert sebzeleri haftanın ilerleyen saatlerinde kurtarmaktır. (Pazı, bir buket gibi bir bardak suda saklayabilirsiniz.)

Ayrıca sebzeleri ve meyveleri dondurmuyoruz ya da dondurulmuş olarak almıyoruz. Mevcut olduğu zaman çiftçi pazarından ne alabileceğimizi yeriz ve Aralık ayında çilek almayı beklemiyoruz.

Yorum Yap